Šicí nitě

Šicí nitě řadíme do drobné textilní  přípravy. Drobnou přípravou nazýváme všechny materiály, které slouží ke spojování jednotlivých dílů oděvu, k jeho zpevnění, začištění a zdobení, nebo nám umožňuje obléknout si oděv na sebe a pak jej svléknout. Do drobné textilní přípravy dále patří také stuhy, tkanice, prýmky, ramenní nebo prsní vycpávky, etikety, krajky, šňůry, apod. (Veškerou netextilní drobnou přípravu jako zdrhovadla, háčky a očka, patenty, atd. řadíme do technické drobné přípravy.)

Šicí nitě

Šicí nitě slouží zejména ke spojování oděvních dílů. V pravěku se k tomuto účelu používala např. zvířecí střívka nebo šlachy. Ve starověku se setkáváme (v závislosti na oblasti) s nitěmi lněnými nebo např. hedvábnými. A řekněme, že cca od těch dob se k šití používají nitě z přírodních materiálů. V 19. století se pak přidává viskóza a ve 20. nitě ze syntetických vláken, které převládají na trhu dodnes.

Nit jako taková musí odolat namáhání oděvu ve švu při šití i následném nošení. Zároveň ale musí být trochu pružná. Kvalitní nitě jsou stálobarevné, hladké, stejnoměrné, nelze je snadno přetrhnout a jsou odolné vyšším teplotám. Zákrut nitě by měl být stabilní a neměl by se rozkrucovat. Jejich jemnost se udává v jednotkách tex. Výběr nitě bychom měli podřídit materiálu a účelu, ke kterému nit bude použita (např. džínové nitě k ozdobnému prošití džínových kalhot, dírkové hedvábí pro ruční vyšívání knoflíkových dírek, apod.).

Nahoře dírkové hedvábí, pod ním knoflíková nit, džínová nit, extra pevná a dole běžná šicí nit.

Bavlněné šicí nitě

Se vyrábí z česaných přízí z dlouhých bavlněných vláken. Snášejí dobře žehlení i praní na vyšší teploty. Jejich nevýhodou je srážlivost. Jsou vhodné pro šití materiálů z přírodních vláken, přišívání knoflíků nebo šití pánských oděvů. Řadíme sem např. i látací nitě pro látání děr na oděvech. 

Syntetické šicí nitě

Jsou pevné, odolné vůči oděru, téměř se nesráží a jejich stálobarevnost je také dobrá. Nejčastěji se setkáme s nitěmi polyesterovými, které se používají pro běžné šití. Prodávají se v různých jemnostech (různé síle), a tím se liší i jejich účel použití. Síla běžných šicích nití je výrobci označena jako No.120. U džínových nití je to pak většinou No.30. Z toho vyplývá, že čím vyšší číslo tím je nit jemnější a naopak. 

Velmi jemné nitě se používají pro začišťování švů (overlock, coverlock), protože se díky jejich jemnosti tolik neprožehlují na líc tkaniny, a nedráždí při nošení pokožku. Mají velmi malý zákrut (téměř žádný, můžete si je představit jako xkrát zmenšený chemlon), snadno se přetrhnou, a proto nejsou vhodné pro sešívání švů. Používají se také při výrobě spodního prádla nebo sportovních oděvů (opět zejména jako začišťovací při obnitkování nebo při šití spodem krycím stehem).

Silnější syntetické nitě používáme pro ozdobné prošívání, vyšívání knoflíkových dírek, přišívání knoflíků, sešívání švů u pracovních nebo pánských oděvů a také pro silnější materiály. 

Syntetické nitě mohou být i elastické vhodné pro šití elastických materiálů nebo třeba bezbarvé – pro našívání krajek, šití skrytého stehu, či naopak vícebarevné – pro šití pro ozdobné účely nebo dětských oděvů, atd.

Lněné nitě

Jsou pevné a odolávají vysokým teplotám, mají vysokou odolnost vůči oděru a nízkou tažnost. Jsou hrubší (silnější, nejsou tak jemné jako běžné šicí syntetické nitě), a proto jsou vhodné na šití středně silných a silných materiálů. Lze je také použít pro sešívání usní, přišívání knoflíků, vyšívání, paličkovaní, atd. Jejich stálobarevnost je lepší než u bavlněných nití.

Černá knoflíková lněná nit, režná kovářská lněná nit

Jádrové nitě

V jedné niti jsou spojeny přírodní i syntetická vlákna. Např. PES hedvábí je opředeno bavlnou. Bavlna snese vyšší teploty a vylepšuje tak vlastnosti PES jádra. Tyto nitě můžeme použít pro klasické šití všech typů oděvů z přírodních i syntetických materiálů. 

Speciální šicí nitě

Do této kategorie řadíme všechny nitě s omezeným účelem použití např. stehovku (bílá měkká málo pevná nit pro dočasné spojení švů a jiné pomocné operace při šití), strojové vyšívací hedvábí (zdobení oděvních dílů výšivkou), dírkové hedvábí (PES nebo viskóza, silnější velmi lesklá nit pro vyšívání knoflíkových dírek u plášťů a sak), lurexové šicí nitě (opět pro výšivku), reflexní šicí nitě, dále také smršťující se (tzv. smocking nit – pro žabičkování), nažehlovací samolepící nit (pro zhotovení dolních koncových záložek oděvů bez nutnosti šití skrytým zapošívacím švem), atd. 

A to je vše. Nezapomeňte, že při šití musíte přizpůsobit sílu jehly síle použité nitě. Z podstaty věci použijeme jemnější nitě na lehké a jemné materiály a i síla jehly bude malá (70 nebo 80). U středně silných a silných materiálů můžeme použít nitě silnější a tudíž i síla jehly bude vyšší (90 nebo 110). Používejte kvalitní nitě, popřípadě takové, které jsou doporučené výrobcem šicího stroje, který používáte. U přírodních nití si dejte pozor na jejich srážlivost a než s nimi začnete šít výrobek, udělejte si zkušební vzorek, který vysrážíte parní žehličkou nebo vyperete.

Mějte se krásně a těším se na vás zase příště. 🙂

Podobné příspěvky