velká prsa - úprava střihu (velký oh)
|

Úpravy střihu halenky na postavu

V kapitole dámské halenky jsme se ještě nezabývali úpravami střihu na nesouměrné postavy nebo tzv. nekonfekční postavy (velký nebo malý obvod přes prsa, nestejná výška ramen, apod.). Tedy pojďme na to. 

Úpravy průkrčníku

Zde máme pouze dvě varianty, a to buď, že je průkrčník velký (boulí se, je navolněný, nepřiléhá správně na krk a trapézy, prostě neleží tam, kde by měl, spadává z krku), anebo naopak malý (je těsný, látka pne – např. v ZD tvoří příčné linie, zvedá se výše na krk a opět neleží ve správném místě). 

Jak je to správně

Linie průkrčníku hladce leží v oblasti krku, ramen i krční jamky. Prochází skrze body 7. krčního obratle, bočních krčních bodů a krční jamky. Samozřejmě zde mluvíme o výstřihu, který vede kolem krku. Pokud máme výstřih větší nebo nějak tvarovaný, tento popis pro něj platit nebude. Z konstrukcí víme, že linii průkrčníku ve většině případů podstřiháváme (např. při všití límce), aby pak límec neškrtil a průkrčník se lépe přizpůsobil tělu. Tím pádem linie průkrčníku povede níže pod výše vyjmenovanými somatometrickými body.

U jiných typů výstřihů se pak musíme řídit rozumem a zhodnotit, zda výstřih leží hladce, boulí se nebo odstává v případě volnosti, či naopak těsně přiléhá a v některých místech táhne, je-li malý.

Čím začít

Měli bychom správně zhodnotit, jestli na průkrčník má vliv i linie ramen, nebo zda bude stačit jen opravit tvar průkrčníku. Pokud budeme upravovat tvar průkrčníku, musíme mít na paměti, že může ovlivnit délku nebo sklon ramenního švu, a že tedy budeme muset upravit i ten a na obou dílech (PD i ZD). 

Varianta A

První možnost, se kterou se můžeme setkat je, že bude potřeba upravit jen středy průkrčníků – tedy prohloubit oblouk nebo naopak oblouk zmírnit. To je jednodušší úprava, protože nemá vliv na ramenní šev. Tu můžeme vidět na prvním obrázku v ZD (prohloubili jsme linii oblouku, protože průkrčník byl pravděpodobně těsný ve svém středu, ale v ramenou přiléhal správně, a tudíž se úprava týká opravdu jen jeho tvaru). 

Varianta B

Tu vidíme na prvním obrázku na PD. Průkrčník byl velký v celém svém obvodu, proto jsme ho zmenšili. Zároveň s tím se nám změnila délka ramenního švu – prodloužil se. A protože to „postavě“, na kterou zkoušíme nevadí – má např. široká ramena, tak nemusíme délku náramenice vracet na její původní rozměr. 

Varianta C

Pokud by měla délka ramenního švu zůstat stejná, a my bychom průkrčník podstřihávali nebo naopak zvyšovali, musíme pak provést i úpravu v konci náramenice směrem do průramku – prodloužit nebo zkrátit ramenní šev, aby si v konečném důsledku zachoval svou původní délku. Tuto variantu vidíme na druhém obrázku – v PD se nic nemění, ale potřebujeme zvětšit průkrčník ZD, a to tak, že ho podstřiháváme v celém obvodu. O hodnotu podstřihnutí by se nám zkrátila délka náramenice a byla by vůči náramenici PD kratší. To ale nechceme, a proto musíme náramenici prodloužit v jejím konci směrem do průramku o hodnotu podstřihnutí, aby měla stejnou délku jako náramenice PD.

Pokud máme v ramenním švu záševky, lze upravit i jejich šíři a tím náramenici prodloužit nebo zkrátit. Nesmíme také zapomenout na to, že pokud upravíme tvar náramenice v průramku, může se změnit jeho obvod i výška, a to má vliv na rukáv. Při zkoušce je tedy lepší, nejprve vyzkoušet a upravit hlavní díly oděvu, a pak teprve rýsovat střih rukávu.

Varianta D

Průkrčník perfektně sedí ve středu ZD i PD, ale na ramenou odstává (viz obr. 3), nebo naopak táhne. Tato varianta má vliv na sklon ramenního švu, který se touto úpravou změní. Je tedy vhodné posoudit, zda potřebujeme přizpůsobit na postavu i sklon náramenic, nebo jen upravit průkrčník (pak bychom totiž volili některou z předchozích variant).

Úpravy v oblasti ramen

Zde se můžeme setkat s několika typy úprav, a to: s nestejnoměrnou výškou ramen (jedno je položené výše než druhé), velký sklon ramen, rovná ramena, úzká nebo široká ramena.

Jak je to správně

Ramenní šev vede středem ramenního kloubu, po linii trapézových svalů. Leží hladce, neodstává, nekrčí se, netáhne. Nezvedá se v průkrčníku ani v průramku. Jeho délka končí uprostřed ramenního kloubu (ale je to variabilní – posunutím švu můžeme opticky ramena rozšířit nebo zúžit). 

Jedno rameno výš/níž než druhé

Pro tuto úpravu vedeme manipulační střih z bočního švu té poloviny střihu, kterou budeme upravovat, směrem k průkrčníku (u ZD k vrcholu náramenice) druhé poloviny (u asymetrické manipulace musíme pracovat s pravým i levým PD/ZD). Následně části dílů rozložíme od sebe nebo složíme přes sebe podle toho, chceme-li rameno zvyšovat nebo snižovat. Je to asymetrická úprava, takže si musíme hlídat, abychom v PD i v ZD upravovali stejné rameno. 
Varianta úpravy pro zvýšení ramene je na prvních dvou obrázcích (modré linie znázorňují nový tvar dílu po úpravě, tmavě růžové linie původní tvar dílu). Na třetím obrázku je úprava pro snížení ramene v ZD. V PD bychom díl překládali přes sebe o stejnou hodnotu jako v ZD, a opět nastřihávali od boku směrem k průkrčníku, jak je vidět na druhém obrázku.

Zvýšení/snížení sklonu ramen

Sklon ramene můžeme zvětšit (skleslá ramena) nebo zmenšit (rovná ramena). Lze to udělat dvěma způsoby, a to pouze zakreslit novou linii do střihu, nebo nastřihnout z průramku k vrcholu náramenice a díly od sebe rozsunout (pro snížení sklonu náramenice) nebo přeložit přes sebe (pro zvýšení sklonu náramenice).

U této úpravy je opět potřeba mít na paměti, že má vliv na průramek. A že, pokud z dílu ubereme v místě náramenice, musíme ubrat i v průramku u bočního švu. Chceme totiž zachovat stejný obvod průramku. Proto o hodnotu, o kterou jsme náramenici snížili nebo zvýšili, musíme zvýšit nebo snížit průramek. 

Rozšíření/zúžení náramenice

Na posledním obrázku můžeme vidět manipulaci střihu pro zúžení (zkrácení) a rozšíření (prodloužení) náramenice. Pro manipulační střih vedeme krátkou přímku z průramku, na kterou vytvoříme kolmici směrem k náramenici. Tento dílek vystřihneme a následně vytvoříme malý „výběr“ směrem k náramenici, jehož vrchol leží v růžku, který vznikl manipulačním střihem (varianta pro rozšíření náramenice). Při zúžení náramenice naopak díly překládáme přes sebe (v průramku se pak může vytvořit miniaturní výběr).

Opět musíme mít na paměti, že i tato úprava má vliv na tvar průramků. Proto je dobré je přeměřit a v případě potřeby opět průramek upravit u bočního švu podstřižením nebo přidáním.

Všeobecně by se dalo říct, že je výhodnější si střih rukávu narýsovat až po úpravách PD a ZD dílů. Tím si značně ulehčíme práci, protože nebudeme muset kromě PD a ZD dílů upravovat také tvar rukávové hlavice vzhledem k úpravám v průramku, průkrčníku nebo náramenic.

Úprava výběrů

Jak je to správně

Vrchol prsního záševku směřuje k prsnímu hrotu. Sklon záševku by pak při zkoušce měl odpovídat tvaru postavy. Zpravidla vrchol prsního a pasového záševku PD nesahá až k prsnímu hrotu. Pasové výběry zpravidla leží blíže ke středu dílů (lépe tvarují postavu – zužují pas). Délku i jejich šířku pak doladíme při zkoušce na postavě. Záševky by na postavě měli ležet hladce, neměli by se krčit a boulit, měli by oděv přiměřeně tvarovat. 

Úpravy šířky, délky nebo umístění výběrů jsou poměrně jednoduché. Výběry pouze zužujeme nebo rozšiřujeme dle hodnot, které jsme naměřili na postavě nebo zjistili při zkoušce. Stejné je to i s jejich prodloužením nebo zkrácením. Pokud výběr přemisťujeme a jeho délka i šířka zůstává stejná, pouze ho překreslíme na nové místo. Pokud měníme sklon prsního výběru, činíme tak podle zjištěného umístění prsního vrcholu (při zkoušce, měřením na postavě). Původní vrchol prsního záševku tedy přemístíme o danou hodnotu níže nebo výše a spojíme ho k bodům např. v bočním švu. Pokud by sklon záševku byl příliš malý nebo velký, můžeme přemístit i body v bočním švu níž nebo výš. Stejně tak prsní záševek můžeme zužovat/rozšiřovat nebo prodlužovat/zkracovat.

Velký/malý obvod hrudi (přes prsa)

Jak to má být správně

Oděv přes hrudník nikde netáhne ani není příliš volný. Neodstává v předním kraji na zapínání. 

Pokud je potřeba díly zvětšit nebo zmenšit PD přes prsa, manipulační řezy vedeme kolmicí na přední střed k vrcholu prsního záševku, a dále skrze prsní přímku. Díly nastřihneme směrem ke krajům a podle potřeby buď rozložíme od sebe (zvětšení oh), nebo přeložíme přes sebe (zmenšení oh). V obou případech bude potřeba vykreslit nový tvar prsního výběru. Jeho vrchol musí směřovat k prsnímu hrotu.
Existuje více variant úprav střihu pro velká prsa – pro ty, kteří mají zájem se na ně podívat, nebo pro ty, kdo by potřebovali výraznější úpravu v oblasti prsou, je můžete najít v angličtině pod heslem full bust adjustment. 

Prohnutá záda

Jak je to správně

Zadní díl kopíruje tvar těla, netvoří se příčné ani podélné záhyby. Jeho volnost přes lopatky je dostatečná natolik, aby se člověk mohl schoulit do klubíčka.

Prohnutá záda se projevují přebytkem materiálu v pase, materiál se prověšuje. Nejlepším řešením pro postavu s prohnutými zády je zadní středový šev, který můžeme vytvarovat přesně podle potřeb postavy. Pokud ale středový šev na oděvu nechceme, manipulace je následující.

Manipulační střih vedeme v pasové linii. Nastřihneme k bočnímu švu a díly složíme ve středovém švu ZD přes sebe o hodnotu, o kterou je potřeba díl zkrátit. Následně vykreslíme nové linie střihu – srovnáme středovou linii, vykreslíme pasový výběr a tvar dílu. Nesmíme zapomenout, že průkrčník i dolní koncová přímka musí s novou středovou přímkou svírat pravý úhel. Při vykreslení nové středové přímky vznikne prostor mezi přímkou a původním dílem – zvětšuje díl v pase. Toto zvětšení pak můžeme vybrat v pasovém výběru nebo v boční linii (pokud máme střih bez pasového výběru).

Větší bříško

Manipulační řez vedeme v linii největší vystouplosti břicha (změříme si na postavě) a od dolního kraje přes vrchol pasového výběru až k horizontální linii. Díly pak od sebe rozložíme o hodnotu, o kterou potřebujeme střih zvětšit. Následně vykreslíme nový tvar dílu, středové linie a pasového výběru.

Zkrácení/prodloužení dílu

Zkrácení nebo prodloužení dílu v jeho středu využijeme pro postavy s kulatými zády (v místě lopatek) nebo pro postavy s větší přední délkou bez potřeby upravovat střih v místě oh (pro velká/malá prsa). Manipulační řez vedeme na PD i ZD pod vrcholy výběrů. Nastřihneme k bočnímu švu/průramku. Následně díly rozložíme od sebe (prodloužení) nebo přeložíme přes sebe (zkrácení). Vykreslíme nový tvar dílů a výběrů.
Další variantou je, že můžeme prodloužit díl po celé šířce dílu. Díly tedy rozstřihneme a podle potřeby rozsuneme od sebe nebo přeložíme přes sebe. U této varianty se nám změní délka bočního švu u PD (vzhledem k tomu pak musíme upravit i boční šev ZD) a obvod průramku u ZD (bude nutné upravit rukávovou hlavici).

Zkracovat i prodlužovat díly můžeme i v místech mezi sedovou a pasovou přímkou – pro postavy s delší sedovou částí, a u ZD níže než pod vrcholem lopatkového záševku. Vše záleží na typu postavy a jejích proporcích. 

Úpravy rukávu

Úpravy rukávu se odvíjejí od úprav, které vzniknou při úpravách PD a ZD. Vzhledem k úpravám průramků dílů upravujeme rukávovou hlavici – snížením/zvýšením (zvětšením/zmenšením obvodu dle obvodu průramku), rozšířením/zúžením (pro silné a slabé paže).
U zvětšení/zmenšení obvodu rukávu vedeme manipulační střih kolmo na osu rukávu cca ve výšce jedné poloviny osy rukávu. 
U úpravy pro silné paže (v místě ramenního kloubu a paže) vedeme manipulační střih osou rukávu a v 1/2 výšky rukávové hlavice kolmo na osu. U druhé varianty (pro paže silnější spíše v místě nadloktí, nikoliv v oblasti ramenního kloubu) vedeme řez přes průramkovou přímku a následně směrem od této linie k dolnímu kraji. Díly pak od sebe pouze rozsuneme tak, jak ukazuje třetí obrázek (silné paže – varianta II). U této varianty se mění pouze ta část rukávové hlavice, která leží v dolní části průramku (pod body RP a RZ).
U úpravy pro slabé paže vedeme manipulační střih pouze osou rukávu a díly následně přeložíme přes sebe.

Pár vět na závěr

Po úpravě střihu je vždy nutné zkontrolovat obvody a míry, které by měly odpovídat naměřeným rozměrům. Zkontrolovat zda jsou části dílů, které se budou sešívat, stejně dlouhé. Při úpravě střihu se vyplatí postupovat spíše opatrně a upravovat střih raději o menší hodnotu, než se hned vrhat do velké úpravy o více cm, a při zkoušce na postavě pak zjistit, že už je to příliš volné nebo malé. 

Zkoušení na postavě i úpravy střihu chtějí zkušenosti. A věřte, že ty nasbíráte pouze praxí. Chce to čas a trpělivost a uvidíte, že za chvíli už budete vědět, co se střihem udělat, abyste docílili dobrého výsledku.

Další úpravy střihu se pak budou odvíjet od zkoušky na postavě. U výrobku připraveného na zkoušku už je možnost úprav méně variabilní. Oděv už je vystřižen z materiálu a můžeme ho upravit jen o tolik, kolik dovolí švové záložky. Těmto úpravám se budeme věnovat v části oděvní technologie.

Podobné příspěvky