rozparek na dírky a knoflíky - návrh sukně
|

Rozparek na dírky a knoflíky/spínátka

Dnes to bude krátké – čeká nás jen rozparek zapínaný na dírky a knoflíky nebo spínátka (patentky). Rozparek se umisťuje do levého bočního nebo předního středového švu. Může být součástí sportovní i společenské sukně. Tento typ rozparku se u sukní v dřívějších dobách hojně využíval. 

rozparek na dírky a knoflíky - návrh sukně

Jako nákrytovou (vrchní) stranu rozparku chápeme PD nebo pravý PD (dámy zapínají zprava doleva). Podkrytovou (spodní) část rozparku tvoří ZD nebo levý PD.  Nákryt i podkryt přinecháváme k dílům (stříháme v kuse s díly). Lze je ale nastříhat i zvlášť a předšít.
Nákryt a podkryt: je o 1 – 3 cm delší než rozparek. Šíře je 2 – 5 cm (odvíjí se od velikosti dírek a knoflíků). Je zpevněný výztužnou vložkou.
Dírky na nákrytu mohou být vyšity vodorovně nebo svisle. Nákryt může být ozdobně prošitý z líce. Podkryt můžeme prošít z líce ve vzdálenosti 1 – 2 mm od zažehlené hrany.
Místo knoflíků a dírek můžeme použít spínátka. Jak je správně našít se dozvíte zde: https://www.lartiste.cz/zapinadla-dirky-a-ozdobne-prvky/.

Postup zhotovení

Okraje švových záložek dílů, nákrytu i podkrytu jsou začištěné.

1. Sešít boční/přední středový šev až ke konci rozparku na zapínání.
2. Nastřihnout do švové záložky těsně pod rozparkem a rozžehlit švové záložky bočního/předního středového švu.
3. Sežehlit přinechaný nákryt (nákrytovou podsádku) do rubu dílu dle linie bočního/předního středového švu.
4. Sežehlit podkrytovou podsádku na polovinu.
5. Prošít podkrytovou stranu rozparku 1 – 2 mm od zažehleného kraje (nemusí se vždy). 
6. Zhotovit uzávěrku v konci rozparku  – prošít z líce (upevnění podkrytu v dolním kraji). Nebo jen sešít dolní kraje nákrytu a podkrytu v rubu tak, aby prošití nebylo vidět z líce (ručně, na stroji). Nebo prošít nákryt ozdobně z líce v konci rozparku do špičky nebo rovně. (Dáváme si pozor, abychom si neprošili podkryt. Ten částečně odehneme. Prošitím nákrytu upevníme pouze dolní část podkrytu.)
7. Poznačit umístění dírek na nákrytovou stranu rozparku a vyšít dírky.
8. Poznačit umístění knoflíků a přišít je na podkrytovou stranu rozparku.

Celopropínací sukně

Další variantou tohoto zapínání je umístit dírky a knoflíky do celé délky předního středového švu. Po celé délce švu se přinechá přepnutí, které se odvíjí od velikosti knoflíku (nejméně však 1,5 cm). K přepnutí ještě přinecháme podsádku v šířce 3 – 5 cm. Podsádka může být střižena i zvlášť a předšita. Dírky se vyšívají vodorovně. Podsádka může být celoplošně vyztužená.

Postup (varianta s přinechanou podsádkou k přednímu středovému švu pravého i levého PD):
1. Začistit okraje přinechaných podsádek.
2. Zažehlit přinechané podsádky do rubu dílů.
3. Začistit pasový okraj sukně (pasový límec, tvarovaná podsádka), zhotovit dolní kraj sukně.
4. Poznačit a vyšít dírky na nákrytový díl.
5. Poznačit umístění knoflíků a přišít je na podkrytový díl.

Další variantou je začistit přední středový šev légou (stejně jako u pánské košile). Dírky se vyšívají svisle. Šíře légy = 2x šíře přepnutí + 2x švová záložka (např. šíře přepnutí je 1,5cm, tj. (2×1,5) + (2×1) = 5 cm). U silnějších materiálů můžeme připočítat manipulační přídavek 0,5 – 1 cm (něco totiž ubere přehyb légy).
Zde se zatím nebudeme postupem zabývat, protože existuje hned několik způsobů, jak légu zpracovat. A k těm se dostaneme později.

bílá košile s légou
Košile s légou

Tím bychom měli za sebou kapitolu o rozparcích na zapínání dámské sukně. Příště se vrhneme na zpracování pasového okraje sukně. Zatím se mějte a tvořte s radostí. 🙂

Podobné příspěvky