rozparek s légou na zapínání
|

Přední kraje dámské halenky

Zapínání je důležitou součástí oděvů. U dámské halenky se s ním nejčastěji setkáme v PD. Bývá symetrické ve středu PD na jednu nebo dvě řady knoflíků. Pokud díly zapneme, středové osy předních dílů (středy PD) musí ležet na sobě. Část dílu od předního středu ke kraji oděvu se nazývá překlad nebo také přepnutí

Přepnutí předního dílu halenky

Šíře přepnutí jednořadového zapínání se řídí velikostí knoflíků. Od kraje přepnutí k zapnutému knoflíku, který leží ve středu PD, by vzdálenost měla odpovídat  poloměru knoflíku, nejméně však 1 cm. Minimální šíře přepnutí je 1,5 cm. 
Šíři přepnutí u dvouřadého zapínání ovlivňuje typ oděvu, tloušťka materiálu a velikost knoflíku. U silnějších materiálů bývá překlad širší. Minimálně šíře přepnutí je 4 cm.

Umístění dírek a knoflíků

Dámské oděvy se zapínají z pravé strany na levou. Vrchním dílem je tedy díl pravý. Na něj se vyšívají knoflíkové dírky. Na spodním dílu (levém) jsou našité knoflíky.
Dírky se většinou vyšívají vodorovně, kolmo k přednímu kraji. U jednořadového zapínání se dírky vyšívají od středu směrem do plochy dílu. Střed přesahují pouze o 1 až 2 mm (dle tloušťky tkaniny). Knoflík pak leží na středu dílu. 

Délka knoflíkové dírky se odvíjí od průměru knoflíku + 0,5 až 0,7 mm. Vzdálenost od průkrčníku k první dírce je stejná jako šíře přepnutí. U dvouřadého zapínání musí být vzdálenost minimálně 1 cm, závisí také na velikosti knoflíků a tloušťce materiálu. 

U přiléhavých halenek první dírku umístíme pod průkrčník (dle šíře přepnutí a typu zapínání) a druhou přesně do linie pasu. Po té změříme vzdálenost mezi dírkami a rozdělíme ji do pravidelných vzdáleností po 6 – 10 cm. Stejné vzdálenosti mezi dírkami pak přeneseme i na část halenky pod linií pasu. 

U halenek rovného a volného střihu si hlídáme vzdálenost poslední dírky od dolního kraje, která by měla odpovídat dvojnásobku hodnoty vzdálenosti mezi dvěma dírkami.

Košilová halenka má zapínání s légou. Dírky se do légy vyšívají svisle, tedy rovnoběžně s předním krajem. Knoflík po zapnutí leží v horní části dírky.

bílá košile s légou
Dámská košile s légou

Hotovení předních krajů

Přední kraje halenky jsou začištěné přinechanou nebo předšitou podsádkou nebo légou. Tvar krajové podsádky je ovlivněný technologickým postupem, kterým bude límec všitý do průkrčníku. Obecně lze říci, že u rozhalenkových límců se podsádka od hrudní přímky rozšiřuje až k náramenici. Je to pro to, aby byl průkrčník hezky začištěný, pokud je límec rozepnutý (rozhalený). 
U límců, které přiléhají těsně na krk (stojáček, košilový límec), má po celé délce předního kraje podsádka stejnou šířku (je rovná). Předpokládá se, že košili nebudeme rozepínat (rozhalovat), a tudíž rovný okraj podsádky nebude vidět.
Šíře podsádky = 2x šíře překladu + 1 cm (švová záložka).

Pozor! Horní okraj rovné podsádky musí svým tvarem kopírovat průkrčník. Pokud by byl horní okraj střižen pouze rovně, mohl by nám materiál na podsádce chybět. Stejně tak by měl i dolní okraj podsádek kopírovat dolní okraj PD.

Rovná a tvarovaná podsádka předního kraje

Zadní okraj podsádky je začištěný obnitkováním, obnitkováním + podehnutím + prošitím, pevným krajem materiálu (tato varianta je vhodná u tenkých, průsvitných materiálů). Krajovou podsádku vyztužujeme zpravidla celoplošně vhodnou výztužnou vložkou. Pokud je materiál jemný, tenký nebo průsvitný a výztužná vložka by byla patrná, vyztužujeme podsádku pouze v místě dírky a knoflíku (použijeme dle typu materiálu buď lepivou nebo nelepivou výztužnou vložku, nebo místo podložíme kouskem vrchového materiálu nebo jiného vhodného materiálu, který zpevní díl v místě vyšití dírky a přišití knoflíku). U přírodního hedvábí můžeme použít jako náhradu výztužné vložky hedvábnou organzu.

Přední kraj s přinechanou podsádkou

Postup lze uplatnit pro rovnou i tvarovanou podsádku.

Postup hotovení

1. Celoplošně vyztužit přinechanou podsádku a obnitkovat její zadní okraj.
2. Složit přinechanou podsádkou lícem na líc PD a předšít v průkrčníku na šíři přepnutí a v dolním kraji přes celou šířku podsádky.
3. Sestříhnout švové záložky na 0,5 cm, sestříhnout růžky a nastřihnout šikmo k předšitému přepnutí.
4. Obrátit podsádku do LS, vymnout švy předšití, vytvořit výpustku z PD a vyžehlit přes prostěrku (abychom nepoškodili výrobek/materiál z LS). 

Přední kraj s předšitou podsádkou

Postup hotovení

Tento způsob hotovení používáme především u fazónových límců, nebo používáme-li jiný materiál u podsádky a jiný u dílů halenky.

1. Celoplošně vyztužit podsádku předního kraje a začistit její zadní okraj obnitkováním.
2. Přiložit krajovou podsádku lícem na líc oděvního dílu a předšít v průkrčníku šíři klopy, otočit na jehle, pokračovat předšitím předního kraje až ke koncové záložce dolního kraje, otočit na jehle a předšít dolní kraj přes celou šířku podsádky.
3. Sestřihnout švové záložky na 0,5 cm, sestřihnout v růžcích a nastřihnout zešikma k rohu klopy.
4. Obrátit podsádku lícem nahoru, vymnout šev předšití a vytvořit, zastehovat a zažehlit výpustku v místě klopy z podsádky, v přehybu klopy do hrany a pod přehybem klopy z PD.
5. Vyžehlit přes prostěrku.

Přední kraje zapínané na poutka

Postup hotovení

Krajové podsádky jsou střižené rovně (stejná šířka podsádky po celé její délce). Poutka můžeme přišít jednotlivě anebo vcelku (šňůru skládáme do pravidelné vlnovky).

1. Vyztužit krajové podsádky PD a obnitkovat jejich zadní okraje.
2. Na LS pravého předního dílu naznačit umístění poutek.
3. Přistehovat jednotlivá poutka na LS dílu nebo vyskládat poutka z dutinky vcelku. Poutka směřují vždy do plochy dílu.
4. Předšít přední kraje.
Krajovou podsádku přiložíme lícem na líc PD a předšijeme přední kraj po celé jeho délce. 
5. Sklopit podsádku do rubu PD, vymnout šev předšití a vytvořit výpustku z PD.
6. Vyžehlit přes prostěrku.

Léga

Léga je všitý nebo našitý pruh materiálu, kterým se začišťují přední kraje nebo výstřihy (rozparek s légou na zapínání) oděvních dílů. Léga může být a nemusí být vyztužená (odvíjí se od druhu materiálu). Může se přinechat k dílů nebo se předšívá. Může se zapínat na dírky a knoflíky, patenty nebo druky. Dírky se na légu vyšívají svisle a leží přesně na středu PD. Střed légy leží přesně na středu PD.
Vzhledem k všití límce se také můžeme rozhodnout, zda se převěsové kraje límce budou po zapnutí légy dotýkat ve středu průkrčníku, nebo bude léga mezi nimi (viz výše obrázek dámské košile s légou).

rozparek s légou na zapínání
Rozparek s légou na zapínání

Přední kraj s přinechanou légou

Pokud je oděv z materiálu se vzorem, musíme zhodnotit, zdali je vzor oboulícní (na rubu i na líci materiál vypadá stejně) anebo jednolícní (rub je jiný než líc). 

Postup hotovení u oboulícních materiálů

Léga = 1,5xšíře légy + 1xšvová záložka (při šíři hotové légy=2cm, přidáme ještě 1 cm + šv. záložku).
1. Celoplošně vyztužit légu. (Vyztužení volíme dle vrchního materiálu, nebo vyztužujeme jen vrchní část légy nebo jen v místě dírek a knoflíků, eventuálně necháme bez výztuhy – u průsvitných, jemných materiálů).
2. Zažehlit švovou záložku légy do LS dílu.
3. Zažehlit přehyb légy – légu sežehlujeme do líce oděvního dílu.
Přehyb légy pak tvoří přední kraj oděvu.
4. Prošít légu z LS podél krajů ve stejné vzdálenosti (zpravidla 1 až 2 mm).
5. Vyžehlit légu.

Postup hotovení u jednolícních materiálů

Légu zhotovujeme za pomoci odšití sámků. Tím docílíme toho, že z materiálu uvidíme stále jen lícní stranu. 

Léga = 1,5xšíře légy + šíře švové záložky + šíře sámku, o kterou rozšíříme PD.
1. Celoplošně vyztužit légu. (Vyztužení volíme dle vrchního materiálu, nebo vyztužujeme jen vrchní část légy nebo v místě dírek a knoflíků, eventuálně necháme bez výztuhy – u průsvitných, jemných materiálů).
2. Sežehlit spodní část légy do rubu oděvního dílu (zažehlení hrany vnějšího okraje légy).
3. Zažehlit hranu sámku légy na líci PD – zadní okraj spodní části légy vsuneme do sámku.
4. Prošít sámek légy z líce PD – léga leží hladce na rubu PD, dáváme si pozor na to, abychom zároveň se sámkem prošili i okraj spodní části légy.
5. Vyžehlit díl s přehnutím légy do původní polohy. 
6. Prošít zažehlený přehyb légy z líce ve stejné vzdálenosti jako je vzdálenost prvního prošití k zažehlené hraně sámku.

Přední kraj s légou předšitou

Légu stříháme po osnově (může a nemusí být vyztužená, nebo jen v místě vyšití dírek a přišití knoflíků) nebo diagonálně (vždy celoplošně vyztužit). Légu můžeme všívat z líce do rubu nebo z rubu do líce. Princip hotovení je podobný jako u oboustranného lemovacího švu (viz: https://www.lartiste.cz/sijeme-na-stroji/).

Postup hotovení z líce do rubu

Léga = 2xšíře légy + 2xšvová záložka
1. Légu přiložíme lícem na líc oděvního dílu a přišijeme po celé délce předního kraje.
2. Švovou záložku sežehlíme do légy, zažehlíme přehyb légy a légu sežehlíme do rubu dílu.
3. Z LS prošijeme šev všití légy ve vzdálenosti 1 až 2 mm od kraje zároveň s uchycením zažehleného kraje spodní části légy.
4. Ve stejné vzdálenosti prošijeme i druhý kraj légy.
5. Vyžehlit légu.

U varianty všití légy z rubu do líce, bychom začínali tím, že bychom líc spodní části légy přiložili na rub oděvního dílu, předšili po celé délce předního kraje, švovou záložku předšití sežehlili do légy. Dál už by byl postup stejný, jen bychom légu sežehlili do lícní strany dílu a následně prošili po obou krajích ve stejné vzdálenosti.

Légu lze také zhotovit podobně jako podehnutý lemovací šev, tzn., že spodní kraj légy není podehnutý, je začištěný obnitkováním nebo je to pevný kraj materiálu, a upevněný je prošitím légy z LS.
Zhotovit légu můžeme i tak, že sežehlíme švové záložky do rubu légy, zažehlíme přehyb légy, přiložíme a přistehujeme légu na díl (díl vložíme do légy, středy légy a dílu leží na sobě) a prošijeme légu z LS po obou stranách.

Přední kraj s jednoduchou légou předšitou

Léga = 1xšíře légy + 2xšvová záložka
1. Celoplošně vyztužit légu. (Nebo dle materiálu, viz výše.)
2. Předšít vnější kraj légy.
Přiložit légu lícem na rub oděvního dílu, předšít přední okraj po celé délce v šířce švové záložky. Šev předšití sežehlit do oděvního dílu.
3. Zažehlit švovou záložku nepředšitého kraje légy do légy. Sežehlit légu na LS oděvního dílu. 
4. Prošít kraje légy ve vzdálenosti 1 až 2 mm.
5. Vyžehlit légu.

Další možný postup je, že si švové záložky sežehlíme do légy (tím zažehlíme hrany légy), légu přiložíme rubem na líc oděvního dílu a prošijeme oba kraje légy ve vzdálenosti 1 až 2 mm od zažehlené hrany.

Přední kraj se skrytým zapínáním s přinechanou lištou

Při tomto způsobu zapínání přinecháváme v pravém PD překlad (zpravidla o šíři 1,5cm), podsádku (šíře podsádky = 2xšíře překladu), 2xšíři lišty a švovou záložku (1cm). Přední kraj musí být vždy o 2 mm širší, než je lišta, aby zapínání nebylo viditelné z LS.

1. Sežehlit lištu po celé délce na polovinu. (Švová záložka přinechané lišty pak bude zasahovat do podsádky.)
2. Sežehlit podsádku i lištu na rubní stranu PD.
3. Prošít PD 3 cm od předního kraje. (Vzdálenost se řídí šíří podsádky. V tomto příkladu je šíře podsádky 3 cm = 2×1,5.) Prošitím upevníme švovou záložku lišty.
4. Naznačit umístění a velikost dírek na lištu, odehnout PD a vyšít dírky. Dírky vyšíváme svisle ve středu lišty.
5. Sežehlit lištu k přednímu kraji. 

Shrnutí

Jak vidíte, přední kraje halenek, šatů a dalších trupových oděvů lze zpracovat opravdu různě. Jediné pravidlo, které je potřeba dodržet je, aby po zapnutí dílů ležely středy dílů na sobě
Dále můžeme zapínat halenky a trupové oděvy na zdrhovadlo, šněrování, háčky a očka (u dotykového zapínání), zavazovat tkanicemi nebo třeba našít suchý zip. To už jsou opravdu méně obvyklé varianty. 
Kromě předních krajů můžeme pro zapínání halenky využít náramenici, zadní středový šev, boční šev (zdrhovadlo), asymetrické zapínání, které je v ploše dílu, atd.

Bylo to dnes hodně obsáhlé, ale s tím už se musí počítat. Dámská halenka už je prostě vyšší level. 🙂

Podobné příspěvky