|

Dámská halenka

Dámská halenka je základním a velmi oblíbeným kouskem dámského šatníku. Lze ji nosit ke kalhotám i k sukni, do práce, do společnosti i jako volnočasový oděv. Vše se odvíjí od druhu použitého materiálu, střihu a zdobení. Hotoví se z tkanin i pletenin, z přírodních i chemických vláken nebo jejich směsí. 

Halenky jsou střihově i tvarově různě řešené podle módních trendů, ale také podle účelu. Mohou být rovné nebo přiléhavé, s různými tvary límců, ale také bez límců, s různými tvary rukávů nebo bez rukávů.

Druhy halenek podle účelu:

1. Vycházková halenka

Je vhodná pro denní nošení. Hotoví se z materiálů, které odpovídají sezóně a jsou snadno udržovatelné (časté praní, žehlení, atd.). Při tvorbě střihu se klade důraz na pohodlí a volnost pohybu. Střihy bývají jednodušší, se zapínáním na PD nebo v levém bočním švu. Rukávy mohou být krátké, tříčtvrteční nebo dlouhé, ukončené manžetou nebo hladce. Průkrčník bývá začištěn límcem (košilový, obepínací, stojáček, ležatý, atd.)

Lněná vycházková halenka
2. Sportovní halenka

Zde klademe důraz zejména na volnost v pohybu, prodyšné a savé materiály a snadnou údržbu. Sportovní halenka ušitá z tkaniny má volnější střih. Silueta halenky ušité z úpletu může být přiléhavá. Sportovní halenky jsou často zdobené sedly, ozdobným prošíváním, kapsami s patkou, zapínané na stiskací knoflíky, atd.

Lněná halenka s potištěným sedlem
3. Společenská halenka

Střihy bývají složitější, siluety spíše přiléhavé. Hotoví se z nákladnějších a luxusnějších materiálů, které jsou složitější na údržbu (jemné praní, chemické čištění). Halenky se často zdobí volány, výšivkou, rýšky, krajkou, atd. 

Lněná halenka se záhyby a výšivkou

Technické požadavky provedení

Přední a zadní díly

Jsou tvarované záševky, hladké, s členícími švy nebo sedly. Prsní záševky se sežehlují směrem k dolnímu kraji, pasové záševky k bočním švům nebo ke středu dílu, v některých případech se mohou i rozžehlit. Ramenní záševky na ZD se sežehlují buď ke středu dílu, nebo k průramku. Opět je možnost je rozžehlit, vše závisí na použitém materiálu a technologickém postupu.

Zapínání může být umístěno v předním kraji (=předním středovém švu), zadním středovém švu, členících švech, levém bočním švu, náramenici, asymetricky, atd. Halenky jsou zapínané na dírky a knoflíky, háčky a očka, zdrhovadlo, poutka a knoflíky, spínátka, šněrování, atd. Kraje dílů zapínaných na dírky a knoflíky jsou podloženy podsádkami, které jsou přinechané k trupovým dílům anebo střižené zvlášť a předšité. Podsádky jsou zpravidla celoplošně vyztuženy. U tkanin s vlasem se vyztužují pouze jednotlivé dírky. 

Límec

Tvar a typ límce závisí na celkovém střihu halenky, jejím účelu a módních trendech. U klasických límců vždy celoplošně vyztužujeme vrchní límec. Způsob všití límce a jeho začištění závisí na typu límce a druhu materiálu, ze kterého je oděv zhotoven.

Rukávy

Většinou se u halenek setkáme s hlavicovými rukávy, ale mohou být také kimonové nebo klínové. Mohou být úzké, široké, krátké, dlouhé, tříčtvrteční, s manžetou nebo bez. Manžeta může být přinechaná nebo připojená. Připojené manžety vyztužujeme vhodnou výztužnou vložkou. Dolní kraj rukávu bývá do manžety nařasen nebo s vyskládanými záhyby. Pokud je manžeta na zapínání, hotovíme v dolním kraji rukávu rozparek.

Švy a švové záložky

V zakázkové výrobě je šíře švových záložek halenky v průramku a průkrčníku 1 až 1,5 cm, v bočních švech 1,5 až 2 cm, stejně tak u náramenic, v dolním kraji jsou to 4 cm. U rukávu jsou švové záložky v hlavici široké 1 až 1,5 cm, v rukávových švech 1 až 2 cm a v dolním kraji rukávu 1 až 1,5 cm, pokud je rukáv začištěný připojenou manžetou. Pokud je rukáv bez manžety šíře švových záložek může být větší. Samozřejmě si můžeme šíři švových záložek přizpůsobit, tyto hodnoty jsou pouze doporučením.

šíře švových záložek - dámská halenka OTE
Šíře švových záložek - dámská halenka

V zakázkové výrobě většinou díly a součásti halenky sešíváme hřbetovým švem, který následně rozžehlíme a okraje švových záložek začistíme obnitkovacím stehem.

Polohování dílů a součástí na materiál

Přední díly – vždy středem/předními kraji po osnově
Zadní díly – středem po osnově
Límec – vrchní límec středem po osnově, spodní límec buď středem po osnově nebo v úhlu 45°
Rukáv – středem (osou rukávu) po osnově
Manžeta – přehyb manžety po osnově, nebo její delší strana po osnově
Sedlo – středem po osnově stejně jako hlavní díly
Kapsy  – středem po osnově, nebo pro úsporu materiálu po útku, pro zvýraznění vzoru po útku nebo v úhlu 45°

Díly se přišpendlí na materiál, krejčovskou křídou se vykreslí obrys (podle pravítka, křivítka), přikreslí se švové záložky, materiál se sešpendlí ve švových záložkách, střih se odšpendlí, díly se vystřihnou a následně se prokličkuje obrys. 

TIP: u některých materiálů je výhodnější, přišpendlit střih na látku a díly rovnou prokličkovat dle linie papírového střihu. Dělám to pro to, že třeba lehké materiály se při stříhání mohou posunout, nebo na materiálu bílé barvy je hůře vidět bílá křída, nebo na úpletu, který se při kreslení hodně vytahuje a linie nelze příliš dobře vykreslit, také rovnou prokličkovávám. Mám pak větší jistotu, že tvar dílu bude více odpovídat papírovému střihu, a že materiál zpevněný papírem bude poslušnější. Pak papírový střih odšpendlím a nakonec prokličkuji hrudní, pasové, sedové a středové linie a jiné důležité značky.

Příklad polohového plánu

Na obrázku výše můžete vidět příklad polohového plánu. Nepoužívala jsem žádné konkrétní měřítko, tudíž obrázek slouží pouze pro představu. Díly límce by byly ve skutečnosti menší, takže by se rukáv při dvojité šíři (140 cm) vešel vedle nich. Bílé linie značí přidání na švové záložky.

Názvosloví dílů

Spotřeba materiálu

Spotřeba se řídí šíří materiálu. Dvojitá šíře materiálu (pro základní střih halenky): délka halenky (díl si změříme od vrcholu náramenice k délce) + délka rukávu (od vrh k délce) + přídavek na švové záložky atd. 15 až 20 cm. Samozřejmě vše závisí na složitosti střihu a počtu dílů. Pro základní střih halenky s dlouhým rukávem a límcem se spotřeba pohybuje cca okolo 1,5 m. Pokud je střih halenky složitější, musíme si spotřebu předem spočítat.

U jednoduché šíře se přední a zadní díl musí položit pod sebe, tím pádem se spotřeba materiálu zvýší: 2x délka halenky + délka rukávu + přídavek na švové záložky 20 až 30 cm. Pro složitější střih si musíme spotřebu opět předem vypočítat. 

TIP: abych si nemusela spotřebu materiálu složitě počítat a zhotovovat si polohový plán v měřítku 1:5, změřím si u každého dílu vždy nejdelší a nejširší rozměr. Šířky dílů mi prozradí, jestli budu moci položit do šíře materiálu více dílů vedle sebe anebo je budu muset skládat pod sebe. Pokud mohu položit díly vedle sebe, řídím se pro určení konečné spotřeby, dílem, který je delší. Nakonec ještě připočítám 10 až 20 cm na švové přídavky.

Úvod do technologické části o dámské halence máme za sebou. V následující kapitole se zaměříme na přední kraje a zapínání.

Podobné příspěvky